دکترفرید رضایی مقدم

fiogf49gjkf0d

پزشکان ورزشی

اسکی واسنوبرد-اسکیت-پاتیناز-امادگی جسمانی و ایروبیک- دوچرخه سواری-کوه نوردی-پرواز-اتومبیلرانی وموتورسواری

 

دکترفرید رضایی مقدم

از

دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران

  

 
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی والکترومیوگرافی
 
 
متخصص حرکات اصلاحی وناهنجاری های حرکتی

 

ایران - تهران -منطقه 06 - قائم مقام فراهانی - بالاتر از خیابان مطهری (تخت طاووس) - روبروی بیمارستان تهران کلینیک

 

دکتر فرید رضایی مقدم
 
 
02188737438

 

 

 

گزارش ارزیابی درونی

 

گروه آموزشی :  بیماریهای مغز و اعصاب

 

مجری طرح :

دکتر محسن فروغی پور

معاون آموزشی گروه

آقای دکتر نیکخواه

مدیر برنامه دستیاری گروه

دکتر علی شعیبی

عضو هیئت علمی گروه

دکتر مرتضی سعیدی

عضو هیئت علمی گروه

زینب جوادی

کارشناس آموزشی گروه

 

اعضای کمیته :

دکتر محسن فروغی پور

معاون آموزشی گروه

آقای دکتر نیکخواه

مدیر برنامه دستیاری گروه

دکتر علی شعیبی

عضو هیئت علمی گروه

زینب جوادی

کارشناس آموزشی گروه

  

مهر 1390

 

 این گزارش در راستای اجراء طرح ارزیابی درونی در گروههای آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی وبر اساس چارچوب گزارش نویسی نرم افزار ارزیابی درونی طراحی شده به وسیله سازمان سنجش آموزش کشور تدوین شده است .


 ارزشیابی درونی

گروه آموزشی بیماری های مغز و اعصاب

   


مقدمه

امروزه ضرورت توجه به کیفیت و تلاش برای ارتقای آن از طریق ارزشیابی بیش از پیش احساس می شود ؛ بطوریکه گروهی از صاحبنظران بهبود برنامه های آموزشی را هدف اصلی ارزشیابی دانسته اند و معتقدند که اگر ارزشیابی بدرستی طراحی و اجرا گردد ، موفقیت برنامه آموزشی را تضمین خواهد کرد .

برای ارزشیابی آموزشی  الگوهای متفاوتی عرضه شده است که تعداد آنها به بیش از50 مورد می رسد . در ارزشیابی آموزشی ، الگو متشکل از اصول طبقه بندی شده برای  اجرای ارزشیابی است و به این سئوال پاسخ میدهد که «چگونه می توان ارزشیابی آموزشی را به گونه ای صحیح انجام داد ؟» یکی از متداولترین الگوهای ارزشیابی آموزشی که بیش از سایر الگوها در نظامهای آموزشی کشورهای امریکای شمالی ، اروپا و آسیا مورد استفاده قرار گرفته ، الگوی اعتبار سنجی است . هدف اصلی از چنین ارزشیابی ارتقاء کیفیت بوده و این مهم از طریق فرایندی انجام می گیرد که منجر به قضاوت یا توصیه ها و پیشنهاداتی در خصوص کیفیت آموزش در گروه مربوطه می گردد. بطور معمول ماهیت چنین ارزشیابی هایی بیشتر کیفی است. البته هر ارزشیابی دارای دو بعد درونی( خود ارزشیابی) و بیرونی(توسط کارشناسان خارجی یا هیئت همگان) باشد، که در این مورد نیز در صورتی که گروه لازم بداند می تواند پس از انجام ارزشیابی و به منظور اطمینان از صحت کار و استفاده از نظرات متخصصین و کارشناسان خارج از این مجموعه در جهت شناخت بهتر نقاط قوت و ضعف و دریافت پیشنهادات مناسب برای بهبود، درخواست انجام ارزشیابی بیرونی نمایند.اعتبار سنجی فرآیندی است که اعتبار و منزلت علمی یک برنامه (نظام ) آموزشی از طرف یک هیئت ارزشیابی کننده با استفاده از شاخصهای کمی و کیفی مورد ارزشیابی قرار می  گیرد و سپس قضاوت و تصمیم گیری می شود که آیا برنامه (سازمان ) از حداقل استانداردها در طول یک برهه زمانی خاص برخوردار است یا خیر . هدف اعتبار سنجی آن است که برنامه (سازمان) آموزشی را با استفاده از ملاکهای ویژه ای مورد قضاوت قرار داده و رتبه بندی کند . رتبه ای که از طریق ساز و کار یاد شده برای یک برنامه (نظام) بدست می آید ، اعتبار علمی آن نظام را نمایان می سازد . در حقیقت اعتبار سنجی ، دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و همچنین فرآیند کنترل کیفیت موسسات و برنامه های آموزشی آنها را مکلف می نماید که به منظور کسب اطمینان از رعایت حداقل استانداردها و شاخص های قابل پذیرش پاسخگو باشند.

 

تاریخچه گروه آموزشی بیماری های مغز و اعصاب

 

گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محل بیمارستان قائم ( عج ) مستقر بوده و دارای نه نفرعضو هیئت علمی شامل یک نفر استاد ، 4 نفر دانشیار و 4 نفر استادیار است . 2 نفر از اعضاء گروه نیز دوره فلو شیپ بیماری های مغزی را در کشورهای کانادا و استرالیا گذرنده اند .

واحد های تحت نظارت گروه هم اکنون شامل بخش نورولوژی دارای 20 تخت، بخش اورژانس اعصاب دارای 25 تخت ، ICU ویژه اعصاب دارای 6 تخت ، بخش داپلر کرانیال و ترانس کرانیال ، ICU سکته های مغزی با 8 تخت، ,بخش الکتروانسفالوگرافی ، بخش نوروفیزیولوژی ، بخش آسیب شناسی اعصاب و درمانگاه مرکزی جهت می باشد . از لحاظ امکانات آموزشی ، گروه دارای یک کتابخانه تخصصی با کتب مرجع وامکانات سمعی و بصری و اینترنت ، تالار آموزشی با گنجایش 80 صندلی با تجهیزات آموزشی لازم از جمله کامپیوتر ، دیتا پرژکتور، اورهد و دستگاه اسلاید می باشد . گروه آموزشی بیماری های مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی مشهد دارای یک سابقه ی 40 ساله بوده و در ابتدا بصورت مشترک با روانپزشکی بوده است که از سال 1379 به بعد ، گروه روانپزشکی از گروه بیماری های مغز و اعصاب جدا شده است .

 

 

معرفی بخش ها:

 

بخش اورژانس اعصاب

اورژانس اعصاب در طبقه همكف بيمارستان قائم واقع شده است و شامل درمانگاه اورژانس اعصاب با 6 تخت و بخش اورژانس اعصاب با 27 تخت مي باشد رئیس اورژانس اعصاب جناب آقاي دكتر سعیدی ( از اول مهرماه 1390) استادیار گروه مغز و اعصاب بوده و رزيدنتهاي سال اول به مدت يكسال در اين قسمت آموزش خواهند ديد و كشيك هاي خود را در بخش اورژانس اعصاب خواهند گذراند .سرپرستار بخش خانم قلوانی می باشند. ویزیت بخش اورژانس به ترتیب زیر می باشد:

 

بخش ویژه سکته مغزی:

بخش ویژه سکته مغزی در طبقه همکف بیمارستان ودر انتهای بخش اورژانس اعصاب واقع شده و دارای 12 تخت مجهز به امکانات ICU می باشد. رئیس بخش آقای دکتر آدذرپژوه و سر پرستار بخش خانم کوهی می باشند. دستیاران سال اول موظف به گذراندن دوره در این بخش می باشند.ویزیت بخش بصورت هفتگی به شرح ذیل می باشد:

دکتر آذرپژوه: یک هفته

دکتر قندهاری: یک هفته

دکتر شعیبی: دو هفته

دکتر ساسان نژاد: دو هفته

یادآوری می گردد بخش سکته مغزی مجهز به سالن کنفرانس مجزا می باشد.

 

بخش داخلی اعصاب:

بخش داخلی اعصاب در طبقه دوم واقع شده است و داراي تعداد 20 تخت مي باشد . رئيس بخش آقاي دكتر اعتمادي بوده و دو نفر ديگر از اعضاء گروه آقاي دكتر فروغي پور و آقاي دكتر آذرپژوه نيز در اين بخش فعاليت دارند . استاد راهنما در اين قسمت هر كدام از سه نفر اعضاء فوق خواهند بود . در اين قسمت بيماران مراجعه كننده به درمانگاه مركزي اعصاب كه نياز به بررسي داشته باشد بستري خواهند شد . رزيدنتهاي سال دوم به مدت يك سال در اين بخش خواهند بود . سر پرستار این بخش رباطی می باشد. هریک از اساتید بخش به طور جداگانه بیماران خود را بصورت روزانه ویزیت می کنند.

بخش  ICU  اعصاب

بخش ICU اعصاب در طبقه همكف بيمارستان و مجاور اورژانس اعصاب مي باشد و شامل 6 تخت کاملا مجهز با امکانات ICU می باشد. مسئول آن آقاي دكتر ساسان نژاد مي باشد. سرپرستار بخش خانم قاسم زاده هستند.رزیدنتها چرخش ICU اعصاب دارند. ویزیت بخش توسط عضو هیاًت علمی شنبه تا پبج شنبه به استثنای سه شنبه به عهده آقای دکتر ساسان نژاد می باشد و رو زهای سه شنبه توسط آقای دکتر شعیبی صورت میگیرد، ضمناً روزهای تعطیل وجمعه به تناوب ویزیت توسط آقای دکتر شعیبی و ساسان نژاد صورت میگیرد، در این بخش بیماران نورولوژیک که نیاز به اقدامات پیشرفته حمایتی دارند (بجز بیماراران سکته مغزی که به بخش ویژه سکته مغزی منتقل می شوند ) بستری می گردند.

 

بخش نوار عصب و عضله

بخش نوار عصب وعضله وپتانسیل فراخوانده در طبقه منهاي يك و مجاور بخش الكترو انسفالوگرافي مي باشد مسئول اين بخش آقاي دكتر بوستانی ( از اول مهر 1390) بوده و دوره آموزشي برای دستیاران در اين بخش در مجموع سه ماه مي باشد و رزيدنت ها سال سوم و چهارم موظف به گذرندان این دوره می باشند. اساتید راهنمای این بخش آقای دکتر سعیدی و آقای دکتر بوستانی می باشند

بخش نوار مغزی

بخش نوار مغزی در طبقه زير زمين( منهاي يك) واقع شده است. تدريس اين بخش به عهده آقايان دكتر اعتمادي و دکتر نيكخواه و دكتر فروغي پور خواهد بود . استاد راهنما در اين بخش هر كدام از افراد فوق خواهند بود.رویس این بخش آقای دکتر نیکخواه می باشند . رزيدنتهاي سال سوم و چهارم چند نوبت در مجموع به مدت سه ماه در اين بخش، دوره آموزشي خواهند داشت .

بخش نورو پاتولوژی

بخش نورو پاتولوژی در طبقه منهای یک بیمارستان در مجاورت بخش نوار عصب و عضله واقع شده و مسئول آن آقای دکتر بوستانی می باشند. دستیاران بنا به نیاز پس از انجام بیوپسی های مختلف در بخش توسط آقای دکتر بوستانی برای دیدن و تفسیر لام ها آموزش می بینند.

 

بخش تزریق توکسین بو تولینیوم

بخش تزریق توکسین بو تولینیوم در طبقه منهای یک روبروی سالن کنفرانس گروه قرار گرفته و تزریق توکسین بو تولینیوم بنا به مورد در بیماران مبتلا به اختلالات حرکتی به دستیاران توسط آقای دکتر ساسان نژاد آموزش داده می شود.

بخش نوروسونولوژی

بخش نوروسونولوژی در طبقه همکف و ابتدای بخش سکته مغزی واقع شده و دستیاران سال چهار موظف به گذرندان دوره یک ماهه در این بخش می باشند. اساتید راهنما دکتر قندهاری و دکتر آذرپژوه بوده و منشی بخش خانم حیدری می باشد.

 

 

 

اعضای هیئت علمی:

 

نام و نام خانوادگی

سمت اجرایی در گروه

رتبه علمی

دکترمحمد مهدی اعتمادی

مدیر گروه

استاد

دکتر کریم نیکخواه

مدیربرنامه دستیاری

ریاست بخش نوار مغزی

دانشیار

دکتر محسن فروغی پور

معاون آموزشی گروه

دانشیار

دکتر کاویان قندهاری

معاون پژوهشی گروه

رئیس

ICU

سکته های مغزی

دانشیار

دکتر محمود رضا آذرپژوه

ریاست بخش ویژه سکته مغزی

دانشیار

دکترمرتضی سعیدی

ریاست بخش اورژانس

استادیار

دکتر رضا بوستانی

ریاست بخش الکترومیوگرافی

استادیار

دکترپیام ساسان نژاد

ریاست بخش

ICU

اعصاب

استادیار

دکتر علی شعیبی

مسئول سایت گروه

استادیار

 

 

ارزیابی دروني :

 ارزيابي دروني فرايندي است كه در آن اعضاء گروه آموزشي دانشگاهي ، هدف هاي گروه را تصريح كرده و عملكرد آن را مورد قضاوت قرار مي دهند ، سپس نقش خود را بازنگري كرده و در راه آينده مطلوب كروه آموزشي برنامه ريزي كرده و در اجراي آن گام هاي اوليه را بر مي دارند.

اساساً ارزيابي دروني در يك سازمان ، بازتاب جمعي آرمان ها ، قضاوت درباره عملكرد سازمان و فرصتي براي ارتقاء كيفيت آن است. گزارش آن نيز اصولاً به عنوان فراهم كننده اطلاعات براي ارزيابي بيروني به كار برده مي شود.بنابراين ارزيابي دروني براي سازمان هاي يادگيرنده اطلاعات با ارزشي را جهت توسعه آنها فراهم مي كند ، به طوري كه با جمع آوري اطلاعات ، تحليل و عرضه بازخورد ، پشتيبان تصميم گيري مديريت مي باشد.

فرايند ارزيابي دروني را مي توان طي 12 گام به اجرا در آورد.اين مراحل به شرح زير مي باشد :

آشنايي اعضاء هيات علمي واحد مورد ارزيابي با هدف ، اصول و روش اجراي ارزيابي دروني

تشكيل كميته ارزيابي دروني

تهيه برنامه زمان بندي اجراي ارزيابي دروني

تعيين عوامل ، ملاك ها و نشانگرهاي ارزيابي دروني

تعييت الزامات براي قضاوت درباره كيفيت

مشخص كردن داده هاي مورد نياز براي ارزيابي دروني

انتخاب يا تدوين ابزار اندازه گيري براي گرد آوري داده ها

گرد آوري داده ها

تنظيم و تحليل داده ها و قضاوت درباره كيفيت عوامل مورد ارزيابي

بازنگري و تصريح هدف هاي گروه آموزشي

تدوين گزارش مقدماتي و توزيع آن براي كسب نظر اعضاء هيات علمي گروه آموزشي درباره پيشنهاد براي بهبود كيفيت گروه آموزشي

تدوين گزارش نهايي

 

حيطه هاي ارزيابي دروني

 

* حوزه اعضاء هیأت علمی

*حوزه پژوهش

*حوزه مدیریت و سازماندهی

*حوزه منابع آموزشی

*حوزه برنامه آموزشی

*حوزه امکانات و تجهیزات

*حوزه دانشجویان

گزارش ارزشيابي دروني شامل موارد زير مي باشد :

 

1-فصل اول(مقدمه)

در فصل اول گزارش ارزشیابی درونی ، باید گروه به روشنی معرفی گردد.این فصل با مقدمه ای از انجام ارزشیابی و تعریف آن آغاز گردیده و پس از معرفی تاریخچه کلی از دانشکده ، گروه های آن نیز معرفی گردند. (این بخش می تواند به صورت مشترک در کلیه گزارشات ارزشیابی درونی دانشکده مذکور مورد استفاده واقع گردد) در ادمه این فصل می توان برای توضیح بیشتر در مورد گروه و ارائه نمودی کامل از گروه ، مشخصات گروه آموزشی ، ساختار آموزشی ، سیاست ها و رویه ها ی گروه ، ساختار کلی ، تعداد دانشجویان ، نحوه پذیرش دانشجو ، مقاطع تحصیلی ، طول دوره آموزشی و ....... را ذکر نمود که برخی از این موارد در گزارش کنونی نیز آورده شده است.

 

2-فصل دوم (اهداف آموزشی گروه)

به طور معمول بخش دوم به تشریح کلیه اهداف آموزشی گروه به تفکیک مقاطع مختلف اختصاص می یابد. جهت تدوین این فصل می توان از برنامه های درسی مدون موجود در گروه نیز بهره گرفت. و برنامه های درسی را با کلیات بیشتر در این بخش ذکر نمود. استفاده از Log book می تواند به صورت مکمل این بخش استفاده گردد ولی استفاده از آن به تنهایی نیازهای اطلاعاتی مورد نظر را تامین نمی نماید .

 

3-فصل سوم (حیطه های ارزشیابی)

حیطه های ارزشیابی به صورت مناسبی تشریح گردیده اند و موارد ذکر شده تا حدود زیادی بیانگر وضعیت مطلوب و موجود می باشد.البته با توجه به اینکه این جداول بر اساس مقتضیات گروه طراحی و تکمیل می گردد باید نسبت به حذف بخش هایی از جداول که در گروه مورد بحث قرار نگرفته است ، اقدام گردد.

این بخش با گزارشی تحلیلی از وضعیت موجود کیفیت گروه و نیز پیشنهاداتی در ارتباط با بهبود کیفیت تکمیل می گردد که البته می توان این گزارش را در فصل تجزیه و تحلیل اطلاعات نیز ذکر نمود.

 

4-فصل چهارم(دستیابی به اهداف آموزشی)

این فصل به یافته های ارزشیابی اختصاص دارد و معمولاً یافته ها در قالب نمودارهایی با عناوین دقیق و گویا در این قسمت آورده می شود . نمودارهای این فصل عمدتاً شامل ارزشیابی از میزان دستیابی به اهداف آموزشی می باشد.

فرم های مورد استفاده در این فصل نیاز به توضیحات داشته و چگونگی محاسبه درصدها و منظور از کلیدی و غیرکلیدی بودن اهداف بایستی ذکر گردد نحوه تهیه فرم ها و هدف از آن نیز باید در ابتدای کار ذکر گردد. (می توان نسبت تعداد اهداف کلیدی و غیر کلیدی را به صورت نمودار دایره ای نشان داد)سنجش میزان دستیابی به اهداف از نظر فراگیران بایستی به تفکیک سال تحصیل برای دستیاران تخصصی یا چند درس اصلی منتخب انجام پذیرد به طوری که بتوان نتایج حاصله را مورد قضاوت قرار داد. البته لازم است ذکر گردد که چنانچه این فرایند برای دانشجویان مقطع دندانپزشکی عمومی است ، سایر دروس در ترم های آتی انجام گردد.

بهتر است که نتایج حاصل از تکمیل فرم ها به صورت نمودار آورده شود و بدین ترتیب نوعی مقایسه بین اهداف صورت می پذیرد . در ارتباط با تهیه نمودار باید دقت شود که موضوع هر ستون و تفکیک اطلاعات بیان شده در نمودار مشخص باشد ، عناوین نمودارها شفاف بوده و بیانگر مفهوم دقیق آن نمودار باشد و از میان انواع مختلف نمودار نوعی از آن انتخاب گردد که بیشترین تناسب را با هدف داشته باشد. پس از هر نمودار یک گزارش توصیفی حاوی وضع موجود آورده شود.

 

5-فصل پنجم (بخش گزارش تحلیلی ؛ نتیجه گیری و پیشنهادات)

در این فصل یافته های حاصله از کل فرایند ارزشیابی به صورت تحلیلی آورده شود و نقاط ضعف و قوت گروه به تفکیک بیان گردد و راهکارهایی جهت رفع نواقص و حفظ نقاط قوت پیشنهاد شود.

 

6-ضمیمه گزارش

7-در ضمیمه گزارش ارزشیابی پرسشنامه ، چک لیست ها و مستنداتی که در ارزشیلبی مورد استفاده قرار گرفته است ، پیوست می گردد. 

 

 

هدف ارزشيابي دروني:

هدف اصلی از چنین ارزشیابی ارتقاء کیفیت بوده و این مهم از طریق فرایندی انجام می گیرد که منجر به قضاوت یا توصیه ها و پیشنهاداتی در خصوص کیفیت آموزش در گروه مربوطه می گردد.

مسئولیت و هدایت ارزشیابی درونی به عهده یک تیم خود ارزشیابی یا همان کمیته ارزشیابی درونی و ترجیحاً به رهبری مدیر گـروه می باشد.

 

ارزشيابي دروني به دلايل ذيل يك روند مهم در ارزشيابي است:

 1- ارزشيابي دروني يك گام ضروري است زيرا فقط متخصصين دخيل در واحد، آگاهي تفصيلي  از فعاليت ها و عملكرد خود دارند.

2- دست اندركاران درون سيستم تغييرات ضروري براي بهبود مداوم را انجام خواهند داد.

3- ارزشيابي دروني حس مالكيت در روند ارزشيابي براي دست اندكاران ايجاد كرده و آنها ارزشيابي را سهيم در كيفيت فعاليت هاي خود احساس مي كنند.

4- ايجاد ديد تازه در افراد درون سيستم از فعاليت هاي آن ها.

5- به اجرا درآوردن موارد مهم در بهبود کیفیت

 

با توجه به دلايل بالا مي توان گفت كه يك فاز مناسب ارزشيابي دروني شرط لازم و احتمالاً كافي براي رسيدن به هدف ارتقاء است. يكي از تصميماتي كه در هدايت ارزشيابي بايد به آن توجه شود تعيين نوع ارزشيابي است و مي توان گفت كه آنچه در سطح كلان مدنظر است دو نوع ارزشيابي است كه عبارتند از ارزشيابي برنامه و مؤسسه، كه ارزشيابي مؤسسه بر اداره يك مؤسسه و مديريت آن در دو بعد مالي و آكادميك و ارزشيابي فعاليت ها و اولويت هايشان تأكيد مي كند. ارزشيابي برنامه روي يك دپارتمان تأكيد مي كند و ياددهي و يادگيري را مورد توجه قرار مي دهد. از نظر تئوريك، يك ارزشيابي مي تواند تمام جنبه هاي يك موسسه را مورد بررسي قرار دهد و تمام واحدها و برنامه هاي اعطاء كننده مدرك و فعاليت هاي آنها را ارزشيابي نمايد ولي بايد توجه نمود كه عملي تر آن است كه ارزشيابي معمولاً روي بعضي جنبه هاي يك موسسه تمركز كند. بايد توجه نمود كه ارزشيابي برنامه اطلاعات ويژه اي فراهم مي كند كه مديران بتوانند آن را براي بهبود و يا  ايجاد تغييرات اساسي در ساختار فرايند برنامه بكار برند. لازم به ذكر است كه منظور برنامه هاي منجر به مدرك كه بعد ياددهي و يادگيري را مورد توجه قرار مي دهند مي باشد. با ارزشيابي برنامه نقاط قوت و ضعف يك برنامه را روشن كرده و گام نخست براي بهبود و اصلاح برنامه عملي و مستدل طي مي شود و با توجه به نتايج اين نوع ارزشيابي مي توان مطمئن شد كه برنامه حقيقتاً به اهداف خود رسيده است يا خير و ضمناً داده هايي براي مقايسه با ديگر برنامه ها فراهم مي شود.

   بنابراين با توجه به تأكيد ارزشيابي برنامه بر بعد ياددهي و يادگيري و اهميت بهبود فعاليت هاي آموزشي در آموزش پزشكي كشور، ارزشيابي برنامه مي تواند كيفيت ياددهي و يادگيري را بهبود بخشيده و با توصيف و تحليل واحد وضعيت موجود را روشن و در جهت اصلاح نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت آن گام موثر و نقش مهمي ايفا نمايد. با توضيحات ارائه شده و در نظر گرفتن نقش و هدف هر يك از انواع ارزشيابي مي توان به اين نتيجه رسيد كه ارزشيابي برنامه مناسب ترين سطح براي ارزشيابي در آموزش پزشكي كشور مي باشد ، زيرا در اين سطح از ارزشيابي مديريت به طور گسترده در امر ارزشيابي دخيل شده و نه تنها از اين طريق اجراي ارزيابي تسريع و تقويت مي گردد، بلكه نتايج ارزشيابي نيز به طور ملموس و موثر به كار بسته خواهد شد. لازم به ذكر است كه نقطه قوت ارزشيابي دروني در سطح برنامه بر تأكيد آن به فرايند ياددهي و يادگيري است و از اين جهت و با توجه به توضيحات ارائه شده در بالا انجام آن ضرورت مي يابد. به واسطه يك برنامه اجرايي ويژه، كه به شكلي گسترده در داخل به بحث گذاشته شده باشد، واحد تشويق مي شود تا به راه هايي بيانديشد كه به ايجاد تغيير و معرفي ساز و كارهاي تضمين كيفيت انجاميده و بر اساس نتايج ارزشيابي دروني توسعه و بهبود حاصل گردد.

 

مراحل انجام ارزشیابی:

 برای اجرای صحیح فعالیت های مربوط به ارزشیابی درونی مراحل آن به شکل گام های جداگانه مطرح می شود که این گام ها به ترتیب زیر است:

گام اول: معرفی ارزشیابی درونی(آشنایی اعضاء هیئت علمی با ارزشیابی درونی)

گام دوم: تشکیل کمیته ارزشیابی درونی در گروه های آموزشی

گام سوم: تدوین یا تصریح رسالت و اهداف آموزشی

گام چهارم: تعیین حوزه های ارزشیابی و ملاکهای هریک از آنها

گام پنجم: تعیین وضعیت مطلوب متناسب با هریک از ملاکها

گام ششم: تعیین روشهای جمع آوری داده ها و تدوین ابزارهای اندازه گیری

گام هفتم: جمع آوری، تحلیل و تفسیر داده ها

گام هشتم: تهیه گزارش مقدماتی و بحث پیرامون داده ها

گام نهم: تهیه گزارش نهایی و ارائه پیشنهادها

 گام دهم: پیگیری نتایج

تدوين يا تصريح رسالت و اهداف آموزشي

چون ارزشيابي دروني مبتني بر اهداف گروه است و تدوين وضعيت هاي مطلوب نيز بايد متناسب با هدفها  صورت پذيرد بنابراين كميته ارزشيابي دروني در ابتدا سعی کرد رسالت و اهداف گروه را مدون و يا تصريح نمايد . به عبارتي  مأموريت گروه و اهداف كلي و جزئي آن مشخص و مدون گردید . البته اين اهداف به صورت مدون در گروه وجود داشت كه مجدداً مورد بازبینی و تصحيح  قرار گرفت و در ارزشيابي دروني نیز به عنوان اولين حوزه مورد ارزشيابي قرار گرفت .در این راستا سه زیر کمیته مشروحه فوق  اهداف را در سه مقطع کارآموزی ،کارورزی ،ودستیاری مشخص و انشا کردند.

 

 

رسالت و اهداف آموزشی گروه مغز و اعصاب  (ویژه کار ورزان):

هدف كلي دانشجو با استفاده از آموزش هاي علمي و مهارتهای آموخته شده در طول دوره، بتواند با اعتماد به نفس، خلاقيت خود را بالا برده و توانايي تصمیم گیری مستقل را داشته باشد. در نتيجه بتواند از بيماران مبتلا به انواع متعدد بيماريهاي مغز و اعصاب  شرح حال دقيق و مفيد گرفته و معاينات باليني ضروري در جهت تشخيص صحيح انجام دهد. همچنين دانشجو بايد توانايي درمان بيماران سرپايي که مبتلا بيماريهاي شايع نورولوژي مي باشند را داشته باشد يا بتواند با تشخيص به موقع، بيمار را به مراکز مجهزتر مناسب ارجاع دهد. و در نهايت بتواند اقدامات اوليه و حياتي مناسب را در شرايط اورژانس در بيماران بدحال مغز و اعصاب فراگرفته و به صورت عملي و با کيفيت بالا اجرا نمايد.

 

اهداف ويژه

دانشجويان در طي دوره بايد بتوانند از نظر تئوری، دروس تئوری مشخص شده در فهرست محتوی را فرا گیرند.

از نظر عملی با انجام مهارت های مشخص شده در فهرست محتوا آشنا شوند.

 

رسالت و اهداف آموزشی گروه جراحي مغز و اعصاب  (ویژه کار آموزان ):

مسئول آموزش گروه:

مسئول آموزشی گروه یکی ار اعضاء گروه است که با موافقت کلیه اعضاء گروه انتخاب می گردد و در حال حاضر دکتر فروغی پور می باشد.

محل اجرای آموزش:

محل اجرای فعالیت های آموزشی گروه مغز و اعصاب در بیمارستان قائم (عج) می باشد. این بخش شامل قسمت های زیر است.

الف- درمانگاه اورژانس اعصاب -  طبقه همکف

ب- بخش اورژانس اعصاب-  طبقه همکف

ج-بخش اعصاب واقع در طبقه دوم

و- درمانگاه مرکزی اعصاب واقع در قسمت درمانگاه های مرکزی

ه- سالن کنفرانس اعصاب واقع در طبقه منهای یک

ز- کتابخانه مستقل گروه مغز و اعصاب- طبقه منهای یک

ح- بخش الکتروآنسفالوگرافی- طبقه منهای یک

ط- بخش الکترومیوگرافی- طبقه منهای یک

معادل واحد درسی                       نظری معادل سه واحد                        عملی معادل سه واحد

  مدت دوره:                                 نظری به مدت یک ماه                       عملی به مدت یک ماه

واحد عملی و نظری در بخش اعصاب همزمان ارائه می گردد و از ساعت 12-8 فعالیتهای عملی و از ساعت 14-30/12  دروس نظری تدریس می گردد.

گروه هدف:

دانشجوی پزشکی که علوم پایه، فیزیوپاتولوژی را گذرانیده باشد و حداقل دو بخش اصلی داخلی و جراحی را گذرانیده باشد و دانشجوی سال پنجم باشد.

پیش نیاز:            

آموزش آناتومی بافت شناسی و فیزیولوژی و فیزیوپاتولوژی اعصاب- گذرانیدن دوره های بالینی داخلی و جراحی

ضوابط دوره:

مدت حضور یک ماه هر روز از ساعت 14-8 

حداکثر غیبت موجه (2) روز

کشیک ندارد                    

اهداف آموزشی:

کارآموز در طول دوره باید در سه حیطه دانش- مهارت و نگرش حداقل های لازم را کسب نماید.

الف- در حیطه دانش

کارآموز باید در مدت یک ماه دانش کافی در زمینه اپیدمیولوژی، سبب شناسی، بیماری زایی، آسیب شناسی، تظاهرات بالینی اصول تشخیصی و درمانی در زمینه بیماریهای شایع و اورژانسهای اعصاب را کسب نماید.

ب- در حیطه مهارت

کارآموز باید در پایان دوره تواناییهای لازم را در زمینه های زیر کسب نماید.

(a  گرفتن شرح حال از بیمار هوشیار

(b معاینه نورولوژیک بیمار هوشیار

(c معاینه بیمار در حال اغماء

(d لوکالیزه کردن محل عارضه بر اساس شرح حال و معاینه بالینی

(e شناخت یک سی تی اسکن نرمال- تشخیص خونریزی مغزی--- ایسکمی مغزی-هیدروسفالی هماتوم اپیدورال و ساب دورال و توده های فضاگیر مغزی

ج- حیطه نگرش

در حیطه نگرش کارآموز باید تواناییهای زیر را کسب نماید.

(a  نحوه برخورد با بیمار و همراهان بیمار از نظر اصول پزشکی- اصول اخلاقی و مسائل قانونی

(bتوانایی برقراری تعامل با سایر همکاران در حیطه پزشکی

(c توانایی برقراری ارتباط با مراجع قانونی و سازمانهای مرتبط با پزشکی

(dتوانایی آموزش به بیمار و خانواده وی

محتوای آموزشی

 حیطه دانش نظری

1-معاینه نورولوژیک در بیمار هوشیار و بیمار در حال اغماء

2-تعیین محل آسیب در اختلالات حرکتی، حسی، تعادلی، شناختی و تکلم

3-اغماء--- تعریف واژه ها، ارزیابی بالینی و فرابالینی،اصول تشخیصی و درمان مقدماتی

4-حوادث عروقی مغزی--- تقسیم بندی، آشنایی با عوامل خطرساز، خصوصیات بالینی،اقدامات تشخیصی، اصول پیشگیری و درمان مقدماتی

5-اختلالات تشنجی--- تقسیم بندی سبب شناسی، تشخیص های افتراقی، خصوصیات بالینی، اصول تشخیص و درمان

6-سردرد---آشنایی با علل سردرد، سردردهای اولیه و ثانویه،آشنایی با سردردهای شایع مثل میگرن، سردرد تنشی، سردرد کلاستر، اصول تشخیص و درمان

7-اختلالات حرکتی غیر ارادی----سمیولوژی، سب شناسی، آشنایی با اختلالات حرکتی شایع مثل تیک، کره،پارکینسون، دیستونی ها

8-اختلالات دمیلیزان---مولتیپل اسکلروزیس- علایم بالینی- اصول تشخیصی و درمانی

9-اختلالات شناختی و دمانس---- تعریف- سبب شناسی-شناخت دمانس های قابل درمان-آلزایمر-تشخیص های افتراقی

10- افزایش فشار داخل جمجمه- علایم بالینی-علل افزایش فشار داخل جمجمه-اهمیت افزایش فشار داخل جمجمه- اصول تشخیص درمان اولیه و ارجاع بیمار

11-بیماریهای عضلانی و صفحه محرکه--- طبقه بندی بیماریهای عضلانی علایم بالینی-آشنایی با برخی بیماریهای شایع تر مثل دیستروفی دوشن، دیستروفی میوتونیک و میوزیت ها----میاستنی گرا و (علایم بالینی، بیماریهای همراه، اصول تشخیص و درمان)

12- سرگیجه- سمیولوژی- تقسیم بندی- سبب شناسی- اصول تشخیص و تشخیص های افتراقی- درمان اولیه

13- نورپاتی ها- سمیولوژی تقسیم بندی- سبب شناسی- اصول تشخیصی و درمانی

14- بیماریهای نورون محرکه---- سیمیولوژی واتیوتوپی- اصول تشخیصی و درمانی

15- اختلالات خواب- آشنایی با روند خواب طبیعی- اثرات فیزیولوژیک خواب بر بدن انسان-اختللات شایع مثل پرخوابی- کم خوابی و آپنه خواب

16- کمردرد و درد گردن و درد اندام ها--- دردهای آرتروزیک،هرنیهای دیسکال و دردهای نوروپاتیک در اندام ها

17- عوارض نورولوژیک بیماریهای سیستمیک---- عوارض عصبی دیابت-سیروز کبدی واسکولیت ه و بیماری دیلسون

18- عفونت های سیستم عصبی مرکزی- علایم بالینی اصول تشخیص ابتلای سیستم عصبی به HTLV1-HIV و آنسفالیت ها و آبسه های مغزی

19- آشنایی با اقدامات فرابالینی در تشخیص بیماریهای اعصاب---- آشنایی مقدماتی و ضرورت کاربرد روشهای فرابالینی شامل نوار مغزی- نوار عصب و عضله-پتانسیل های فراخوانده- سی تی اسکن مغز و MRI

( B  آموزش در حیطه مهارت ها

در حیطه مهارت ها آموزشهای زیر ارائه خواهد شد:

محتوای آموزشی

مکان

روش آموزش

روش ارزشیابی

گرفتن شرح حال هدفمند از بیماران

بخش اعصاب- اورژانس اعصاب- درمانگاه اعصاب

آموزش بر بالین بیمار

MINI-CEX

معاینه بالینی بیماران هوشیار

درمانگاه مرکزی-بخش اعصاب

آموزش بر بالین بیمار

MINI-CEX

معاینه بالینی بیماران اغمائی

بخش اورژانس اعصاب

آموزش بر بالین بیمار

MINI-CEX

نحوه لو کالیزه کردن عارضه در سیستم عصبی

سالن کنفرانس گروه اعصاب

سخنرانی و نمایش فیلم

MINI-CEX

تفسیر سی تی اسکن

سالن کنفرانس گروه اعصاب

نمایش سی تی اسکن

 

OSCE

 

( C  حیطه نگرشی: در حیطه نگرشی مطالب زیر طبق جدول ارائه خواهد شد.

عناوین و محتوای آموزشی

محل

روش آموزش

روش ارزشیابی

نحوه برخورد با بیماران از نظر اصول پزشکی اخلاقی و قانونی

درمانگاه مرکزی و درمانگاه اورژانس اعصاب و بخش اعصاب

آموزش مستقیم در حضور بیماران

آموزش 360 درجه مشاهده مستقیم

نحوه برخورد با همراهان بیمار

درمانگاه مرکزی و درمانگاه اورژانس اعصاب و بخش اعصاب

آموزش مستقیم در حضور بیماران

آموزش 360 درجه مشاهده مستقیم

توانایی برقراری تماس با سایر همکاران در حیطه پزشکی

درمانگاه مرکزی و درمانگاه اورژانس اعصاب و بخش اعصاب

سالن کنفرانس

آموزش مستقیم سخنرانی

آموزش 360 درجه مشاهده مستقیم

توانایی برقراری ارتباط با مراجع قانونی

درمانگاه مرکزی و درمانگاه اورژانس اعصاب و بخش اعصاب

سالن کنفرانس

سخنرانی کار عملی

امتحان عملی

توانائی آموزش در اعضاء خانواده

سالن کنفرانس

بخش اعصاب

اورژانس اعصاب

درمانگاه اعصاب

آموزش مستقیم +سخنرانی

مشاهده مستقیم

 

روش آموزش

روش آموزش در گروه اعصاب به صورت زیر خواهد بود:

1-راند بالینی در بخش اعصاب و اورژانس اعصاب

2-آموزش سرپایی در درمانگاه اعصاب

3-سخنرانی در سالن کنفرانس اعصاب

4-بحث گروهی

5-آموزش بر مبنای مشکل بیمار------------P.B.L

6-آموزش با فیلم

7-آموزش عملی در مرکز مهارتهای بالینی-ته چشم-آناتومی-lp

منابع اصلی برای مطالعه

1- جزوات تهیه شده توسط کارآموزان

2- کتاب کینیکال نورولوژی امینوف

منابع بیشتر برای مطالعه---، بخش نورولوژی کتاب هاریسون

آزمون پایان دوره

در آخرین روز دوره امتحان کتبی و عملی از دانشجویان بعمل خواهد آمد.

1-امتحان کتبی بصورت چهل سوال توصیفی با جواب کوتاه خواهد بود.

2-آزمون عملی به روشهای زیر خواهد بود

الف- MINI-CEX : 60 درصد نمره امتحان عملی مربوط به این روش خواهد بود.

ب-آزمون مشاهده مستقیم DOPS: 40 درصد نمره عملی مربوط به این روش خواهد بود.

توضیح: موضوعات تدریس شده توسط اساتید هر ماه تغییر می کند.

کلاسهای نظری

کلاسهای نظری از شروع دوره از روزهای شنبه الی چهارشنبه به ترتیب اولویت نوشته شده در جدول از ساعت 12:30 الی 14 در سالن کنفرانس گروه اعصاب برگزار می گردد.

ردیف

موضوع

مکان

روش آموزش

روش ارزشیابی

1

معاینه نورولوژیک دربیمار هوشیار و کومایی

سالن کنفرانس گروه مغز و اعصاب

نمایش فیلم و اسلاید

امتحان کتبی

2

حوادث عروقی مغزی

//

//

//

3

لوکالیزه کردن محل آسیب در سیستم عصبی

//

//

//

4

اختلالات تشنجی

//

//

//

5

سردرد

//

//

//

6

اختلالات حرکتی غیر ارادی

//

//

//

7

اختلالات دمیلیزان

//

//

//

8

اختلالات شناختی و دمانس

//

//

//

9

افزایش فشار داخل جمجمه

//

//

//

10

بیماریهای عضلانی و صفحه محرکه

//

//

//

11

سرگیجه

//

//

//

12

نوروپاتی ها

//

//

//

13

بیماریهای نورون محرکه

//

//

//

14

اختلالات خواب

//

//

//

15

کمردرد و درد گردن و درد اندام ها

//

//

//

16

عوارض نورولوژیک بیماریهای سیستمیک

//

//

//

17

عفونت های سیستم عصبی

//

//

//

18

آشنایی با اقدامات فرابالینی درنورولوپی

//

//

//

برنامه روزانه آموزش عملی کارآموزان

ساعت

روز

10-----8

موضوع

12-----10

موضوع

استاد

 

استاد

 

شنبه

دکتر قندهاری

شرح حال و معاینه بیمار سرپایی

دکتر نیکخواه

شرح حال و معاینه بیمار بدحال

درمانگاه مرکزی

ویزیت بیماران

اورژانس

راند بالینی

یکشنبه

همه اعضای گروه

بحث در مورد بیماران بستری

دکتر فروغی پور

شرح حال و معاینه بیماران بستری در بخش

گزارش صبحگاهی

بخش اعصاب

دوشنبه

دکتر فروغی پور

شرح حال و معاینه بیماران در بخش

دکتر سعیدی

شرح حال و معاینه بیمار سرپایی

راند بالینی

درمانگاه مرکزی-ویزیت بیماران

سه شنبه

دکتر ساسان نژاد

شرح حال و معاینه بیمار سرپایی

دکتر نیکخواه راند بالینی

شرح حال و معاینه بیمار بدحال

درمانگاه اعصاب

اورژانس اعصاب

چهار شنبه

دکتر شعیبی

شرح حال و معاینه بیماران بستری در بخش

دکتر بوستانی

معاینه ته چشم- آناتومی اعصاب- آموزش LP

راند بالینی بخش اعصاب

مهارتهای بالینی

پنج شنبه

دکتر سعیدی

شرح حال و معاینه بیمار بدحال

دکتر فروغی پور

آموزش شکایت های شایع در نورولوژی به روش P.B.L

اورژانس- راند بالینی

P.B.L

سالن کنفرانس گروه اعصاب

 

رسالت و اهداف آموزشی گروه مغز و اعصاب  (ویژه دستیاران ):

هدف کلی :

 تربیت نیروی متخصص و کارآمد با دانش و مهارت کافی جهت برآوردن نیازهای درمانی، آموزشی،پژوهشی و مدیریت سطوح مختلف نظام سلامت وابسته به بیماریهای مغز و اعصاب

 

اهداف ویژه :

لازم است دستياران در پايان دوره آموزشي تخصصي خود:

1. پشتوانه محكمي از اطلاعات پايه و باليني كسب كرده باشند و بتوانند آن را در طول اشتغال پزشكي خود در سطح مطلوب حفظ کرده و ارتقاء دهند.

2. در گرفتن شرح حال، انجام معاينات فيزيكي و تهيه خلاصه پرونده بيماران مهارت داشته باشند.

3. روش مناسب منطبق با اخلاق پزشكي را در معاينه بيماران فرا گرفته و بتوانند به كار گيرند.

4. بتوانند بررسي هاي تشخيصي لازم را درخواست و تفسير كنند.

5. مهارت هاي لازم را براي انجام اقدامات تشخيصي در حيطه بيماري هاي مغز و اعصاب كسب كرده باشند.

6. با آگاهي از امكانات درماني مختلف، بتوانند در مورد هر بيمار رويكرد درماني مناسب را انتخاب كنند.

7. با قضاوت باليني صحيح بتوانند خصوصيات فوق را در مورد هر يك بيمار به خوبي مورد استفاده قرار دهند.

8. قادر به برقراري ارتباط مناسب با بيماران، پزشكان، پيراپزشكان و كاركنان ديگر مراكز درماني در حيطه طبابت خود باشند.

9. تكامل شخصيتي لازم را جهت انجام وظايف خود پيدا كرده باشند.

10. حدود شغلي خود را بشناسند و بتوانند در موارد مشكوك با همكاران ديگر مشاوره كنند.

محتوای مطالب آموزشی :

 

محتوای مطالب آموزسی در جهت نیل به اهداف زیر در هر حیطه تنظیم شده است:

 

بيماري هاي مغز واعصاب بزرگسالان

 

اهداف شناختی:

مفاهیم مربوط به نوروآناتومي، نوروفيزيولوژي، نوروفارماكولوژي، نوروپاتولوژي، نوروايمونولوژي و ژنتيك را بتواند توضیح و تفسیر نماید.

اصول گرفتن شرح حال و انجام معاينه عصبي، را توضیح دهد.

پاتوفيزيولوژي بيماريهاي مغز واعصاب را توضیح وتفسیر نماید.

آزمايش هاي تشخيصي لازم در بيماريهاي مغز و اعصاب را یاد بگیرد و بتواند نتایج آزمایشات را بررسی و تفسیر نماید.

 بتواند بيماران مناسب براي بررسي هاي پژوهشي و قابل انتشار در نشريات علمي را تشخیص دهد.

آناتومي و فيزيولوژي مغز ونخاع از جمله نيمكره هاي مغزي؛ مخچه؛ طناب نخاعي؛ مسيرهاي عصبي مخچه،‌ساقه مغز و نخاع، عروق مغز و نخاع؛ اعصاب محيطي؛ و عضلات را توضیح و تفسیر نماید.

در مورد پاتوفيزيولوژي بيماري هاي مغز و اعصاب و علوم پايه مرتبط با آن بتواند توضیح دهد.

بهترين و منطقي ترين روش پيشگيري و درمان طبي كه موجب توقف، بهبود وبه تاخير انداختن پيشرفت علايم بيماري هاي عصبي مي شود را تشخیص دهد و اجرا كند.

قادربه شناسايي بيماراني كه براي انجام اقدامات تشخيصي و درماني نياز به بستري دارند باشد.

با استفاده از شرح حال و معاینه بیمار بتواند محل ضایعه را تشخیص دهد.

با استفاده از روش پيشگيري، طرح تشخيصي، تشخيص هاي افتراقي، طرح درماني، بتواند بیمار را درمان کند.

پاتوفيزيولوژي، تشخيص هاي افتراقي و درمان بيماري هاي مغز و اعصاب بزرگسالان را که شامل موارد زیر است را توضیح و تفسیر نماید:

اختلالات هشياري،‌شناختي، حافظه وتكلم؛

اختلالات اعصاب كرانيال؛

سندرم هاي ضعف عضلاني  و حسي؛

سرگيجه و عدم تعادل؛

حركت هاي غير طبيعي؛

اختلالات اتونوميك؛

اختلالات تكاملي و اختلالات ناشي از افزايش سن؛

سردرد، دردهاي صورت، ستون فقرات و اندام ها؛

تشنج و سنكوپ؛

اختلالات خواب؛

بيماري هاي ميلين زدا و دژنراتيو سيستم عصبي مركزي؛

بيماري هاي متابوليك و ارثي،

عوارض عصبي بيماري هاي داخلي و جراحي؛

عوارض عصبي حاملگي و زايمان؛

اختلالات توكسيك و تغذيه اي؛‌

بيماري هاي عروق مغز و نخاع؛

بيماري هاي عفوني دستگاه عصبي؛

تومورها و اختلالات پارانئوپلاستيك؛

عوارض عصبي تروماها؛

بيماريهاي اعصاب محيطي؛

بيماريهاي عضلاني؛‌

 

 

 

اهداف مهارتی:

 

بتواند مفاهیم مربوط به نوروآناتومي، نوروفيزيولوژي، نوروفارماكولوژي، نوروپاتولوژي، نوروايمونولوژي و ژنتيك را به صورت عملی در کار بالینی خود بکار بگیرد.

با استفاده از شرح حال بتواند معاینه عصبی کامل را انجام دهد.

 

بتواند (Lumbar Puncture) LPرا با حداقل خطر براي بيمار انجام دهد.

بتواند در اندام تحتاني نمونه برداري عصب هاي سورال و پرونئال سطحي را با حداقل خطر براي بيمار انجام دهد.

بتواند نمونه برداري عضلات اندام ها را با حداقل خطر براي بيمار انجام دهد.

بيماريهاي مغز  و اعصاب كودكان

 

اهداف شناختی:

پايه علمي و منطقي براي ارزيابي و درمان بيماريهاي مغز و اعصاب كودكان را بشناسد.

اختلالات و بيماريهاي مغز و اعصاب مهم و شايع كودكان را یاد بگیرد و توضیح دهد.

دستيار رشته بيماريهاي مغز واعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود دانش پايه در مورد اختلالات و بيماري هاي مغز و اعصاب كودكان را که شامل موارد زیر است را كسب كند:

 جنين شناسي و رشد مغز و نخاع

 پلاستي سيتي در سيستم عصبي مركزي

 رشد و نمو طبيعي نوزاد و كودك

- اصول ژنتيك

 اختلالات ميتوكندريال؛

 اختلالات كروموزمي؛

 اختلالات حركتي؛

فلج مغزي؛

 سندرم هاي همراه با عقب ماندگي ذهني؛

اختلالات يادگيري و رفتاري؛

اختلالات بينايي؛‌

اختلالات شنوايي؛

بيماريهاي متابوليك و ارثي؛

سندرم هاي عصبي – پوستي؛‌

سرطان هاي سيستم عصبي كودكان؛

اختلالات هورموني – عصبي؛

سردرد 

تشنج، آپي لپسي و سندرم هاي اپي لپتيك؛

اختلالات حمله اي غير صرعي؛

اختلالات خواب؛

اختلالات نخاعي؛

اختلالات سيستم عصبي آتونوم؛

عفونت هاي سيستم عصبي؛

اختلالات عروق مغزي؛

اختلالات ماهيچه اي- عروقي؛

بيماريهاي مغز و اعصاب نوزاد و شيرخوار.

 

 

 

اهداف مهارتی:

در انجام معاينه عصبي كودكان تجربه داشته باشد.

در موارد زیر باید مهارت کافی داشته باشد:

1-گرفتن شرح حال؛

2-معاينات عصبي؛

طرح تشخيص هاي افتراقي؛

4-برنامه ريزي براي بررسي و اداره كردن بيماري.

 

 

 

نوروفيزيولوژي باليني

اهداف شناختی:

اصول پايه الكترونيك مرتبط با الكتروفيزيولوژي را بشناسد.

اصول پايه نوروفيزيولوژي در كار باليني را بشناسد.

تراسه هاي طبيعي و غير طبيعي در ثبت الكتروفيزيولوژيك را تشخیص دهد وبداند.

روش صحيح به كارگيري ابزارهاي نوروفيزيولوژي باليني درتشخيص بيماري هاي مغز و اعصاب را توضیح و تفسیر نماید.

دستيار رشته بيماري هاي مغز واعصاب بايد بتواند در پايان دوره دستياري خود جنبه هاي زير را  در مورد نوروفيزيولوژي باليني توضیح دهد و آن ها را در بررسي هاي الكترودياگنوستيك مورد استفاده قرار دهد:

الف ) دستيار رشته بيماري هاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود اصول نوروفيزيولوژي و الكتروفيزيولوژي را به خصوص در موارد زير توضیح و تفسیر نماید:

 EEG طبيعي و غير طبيعي؛

EMG طبيعي و غير طبيعي؛

پتانسيل هاي فراخوانده طبيعي و غيرطبيعي.

الكتروفيزيولوژي خواب (پلي سومنوگرافي).

 

ب) دستيار رشته بيماريهاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود ابزارهايي مورد استفاده در نوروفيزيولوژي را بشناسد و به موارد زير را در مورد آن ها را توضیح و تفسیر نماید:

الكترونيك پايه؛

وسايل مورد استفاده؛

انواع الكترودها؛

دستگاه تحريك كننده؛

 اصول ايمني دستگاه ها.

پ-دستيار رشته بيماريهاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود اصول و تكنيك هاي ثبت را در موارد زیر بتواند توضیح دهد و تفسیر کند:

اصول ثبت: از جمله Near Field versus Far Field در پتانسيل هاي برانگيخته؛

تكنيك هاي ثبت: به خصوص مونتاژهاي الكتروانسفالوگرافي و پتانسيل هاي برانگيخته و تكنيك هاي مختلف بررسي سرعت هدايت عصبي.

ت) دستيار رشته بيماريهاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود قادر به انجام و تفسير EEG بوده و موارد زير را بتواند توضیح دهد:

تراسه هاي طبيعي؛

تغييرات وابسته به سن؛

فرايندهاي فعاليتي (هيپرونتيلاسيون، تحريك نوري)؛

تغييرات وابسته به وضعيت (بيداري، خواب آلودگي، خواب)؛

تراسه هاي EEG بي اهميت و كم اهميت؛

تراسه هاي غير طبيعي شامل:

غير اختصاصي

اختصاصي

صرعي شكل (Epileptiform)

تراسه هاي دوره­اي (Periodic Pattern)

تراسه­هاي كما

ارتيفكت­ها؛

يافته هاي EEG در بيماريهاي عصبي، سيستميك و مرگ مغزي؛

اصول و تفسير Brain Map (مناسب است قادر به انجام آن باشد).

ج)دستيار رشته بيماريهاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود اصول كلي در مورد پلي سومنوگرافي را توضیح دهد:

دستيار رشته بيماريهاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود قادر به انجام و تفسير EMG بوده، و داراي دانش و توانايي هاي ذكر شده در موارد زیر باشد:

 

خصوصيات فيزيولوژيك و پاتولوژيك عصب حسي و حركتي را توضیح دهد و قادر به بررسي اختلالات اتونوميك از طريق مطالعات الكتروفيزيولوژيك باشد.

قادر به انجام و تفسير مطالعات تحريك مكرر عصبي باشد.

پتانسيل هاي تاخيري شامل H- Reflex, Blink Reflex و F- Wave را توضیح وتفسیر نماید.

اصول و خصوصيات فيزيولوژيك و پاتولوژيك مراحل مختلف الكتروميوگرافي، که ‌شامل موارد زير است را توضیح دهد.

Insertional Activity

Spontaneous Activity

Motor unit action potential

Recruitment & Interference Pattern

 

1-تاثير عوامل مختلف مثل سن و درجه حرارت در نتايج حاصل از اين بررسي ها را توضیح دهد.

2-آزمايش هاي فعاليت هاي اتونوم را بداند.

5- دستيار رشته بيماريهاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود قادر به تفسير EMG بوده و دانش و توانایی های ذکر شده در موارد زیر را بداند:

خصوصيات فيزيولوژيك و پاتولوژيك عصب حسي و حركتي را بداند و قادر به بررسي اختلالات اتونوميك از طريق مطالعات الكتروفيزيولوژيك باشد.

قادر به انجام و تفسير مطالعات تحريك مكرر عصبي باشد.

پتانسيل هاي تاخيري شامل H- Reflex, Blink Reflex و F- Wave را توضیح دهد.

اصول و خصوصيات فيزيولوژيك و پاتولوژيك مراحل مختلف الكتروميوگرافي،‌شامل موارد زير را توضیح دهد.

Insertional Activity

Spontaneous Activity

Motor unit action potential

Recruitment & Interference Pattern

اصول و نحوه انجام مطالعات Single Fiber را بداند و بتواند يافته هاي آن را تفسير كند.

تاثير عوامل مختلف مثل سن و درجه حرارت در نتايج حاصل از اين بررسي ها را بداند.

آزمايش هاي فعاليت هاي اتونوم را توضیح دهد.

تاثير عوامل مختلف مثل سن و درجه حرارت در نتايج حاصل از اين بررسي ها را توضیح دهد.

دستيار رشته بيماري هاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود قادر به تفسير پتانسيل هاي برانگيخته بوده و به ويژه موارد زير را در مورد آن را توضیح دهد:

اصول Averaging؛

روش هاي ثبت؛

مونتاژها؛

پارامترها؛‌

نام گذاري امواج و پتانسيل هاي برانگيخته؛

منشأ احتمالي توليد امواج؛

يافته هاي وضعيت ها و بيماري ها مختلف؛

تغييرات وابسته به سن؛‌

مرگ مغزي.

تأثير مشكلات شنوايي، ضايعات ساقه مغز، و به خصوص بيماري هاي ميلين زدا را بر BAEP را توضیح دهد.

تأثير اختلالات مسير بينايي، لب پس سري، و به خصوص بيماريهاي ميلين زدا را بر VEP را توضیح دهد.

تاثير ضايعات ريشه ها، شبكه هاي عصبي محيطي، اعصاب محيطي، نخاع، ساقه مغز ونيمكره هاي مغزي، و بيماري دژنراتيو و ميلين زدا را بر SEP را توضیح دهد.

اصول و نحوه انجام مطالعات MEP را توضیح دهد.

دستيار رشته بيماري هاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود ثبت هاي اختصاصي شامل موارد زير را تفسير كند:

EEG درازمدت؛

EEG در حركت (Ambulatory

ثبت داخل جمجمه اي (از طريق الكترودهاي عمقي)؛

ثبت EEG در ICU؛

بررسي الكتروفيزيولوژي حركات غير ارادي.

 

اهداف مهارتی:

دستيار رشته بيماريهاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود باید بتواند پلی سومنوگرافی را انجام دهد.

اصول و نحوه انجام مطالعات Single Fiber را توضیح دهد و بتواند يافته هاي آن را تفسير كند. همچنين مناسب است قادر به انجام آن باشد.

 

توانايي به كارگيري منطقي EMG/NCS و انجام آزمايش هاي اختصاصي در بيماريهاي مختلف را داشته باشد.

دستیار رشته مغز و اعصاب مناسب است قادر به انجام Single Fiber باشد.

توانايي به كارگيري منطقي EMG/NCS و انجام آزمايش هاي اختصاصي در بيماريهاي مختلف را داشته باشد.

دستيار رشته بيماري هاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود  قادر به انجام پتانسیل های برانگیخته باشد.

دستيار رشته بيماري هاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود ثبت هاي اختصاصي شامل موارد زير را انجام دهد:

EEG درازمدت؛

EEG در حركت (Ambulatory

ثبت داخل جمجمه اي (از طريق الكترودهاي عمقي)؛

ثبت EEG در ICU؛

بررسي الكتروفيزيولوژي حركات غير ارادي.

 

 

 

بيماري هاي داخلي

 

اهداف شناختی:

علايم و عوارض داخلي بيماري هاي عصبي را توضیح دهد و با درمان و پيشگيري آنها آشنایی داشته باشد.

علايم و درمان عوارض عصبي بيماري هاي داخلي را توضیح دهد.

با فيزيولوژي و پاتوفيزيولوژي سندرم ها و بيماريهايي كه عوارض نورولوژيك قابل توجه دارند آشنایی داشته باشد.

توانايي برقراري ارتباط و مشاوره با پزشك متخصص داخلي يا پاسخگويي به مشاوره متخصصان داخلي در موارد مرتبط را داشته باشد.

با پاتوفيزيولوژي، علايم باليني، اقدامات آزمايشگاهي و فراباليني و راه هاي درماني بيماري هاي داخلي زير آشنا باشد:

-بيماري هاي غدد تيروئيد، آدرنال، پاراتيروئيد و هيپوفيز، ديابت و هموگليسمي، هيپرليپيدمي ها، بيماريهاي كلاژن واسكولر، آنمي ها، لوسمي ها، لنفوم و ديسكرازي هاي پلاسماسل، اختلالات هموستاز، بيماري هاي گوارشي با تظاهرات عصبي،‌عفونت هاي سيستم ادراري و نارسايي كليه، پنوموني ها به خصوص در اثر آسپيراسيون.

- با اختلالات آزمايشگاهي و پاراكلينيك درمورد بيماري هاي داخلي همراه - با علايم عصبي و تفسير آن ها آشنايي پيدا كند.

بتواند به عنوان عضوي از گروه درماني همراه با متخصصان داخلي به تشخيص بيماراني كه عوارض عصبي و داخلي توام دارند، بپردازد.

 

 

اهداف مهارتی:

بتواند بيماران داخلي را با مهارت كافي معاينه كند و موارد غيرطبيعي را تشخيص دهد.

 

بتواند بيمار را به عنوان يك مجموعه بررسي كند و در وي علايم نورولوژيك را با علايم بيماري هاي داخلي ارتباط دهد.

 

دستيار رشته بيماريهاي مغز واعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود:

 

بتواند به عنوان عضوي از گروه درماني همراه با متخصصان داخلي به درمان بيماراني كه عوارض عصبي و داخلي توام دارند، بپردازد.

 

بيماري هاي قلب و عروق

اهداف شناختی:

عوارض قلبي – عروقي بيماري هاي عصبي را توضیح دهد و با تشخيص، ‌درمان و پيشگيري آنها آشنایی داشته باشد.

 

عوارض عصبي بيماري هاي قلبي – عروقي،‌تشخيص و درمان آنها را توضیح دهد.

 

توانايي برقراري ارتباط و مشاوره بامتخصصان قلب وعروق يا پاسخگويي به مشاوره در موارد مرتبط را داشته باشد.

 

- دستيار رشته بيماري هاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود

با علايم باليني، پاتوفيزيولوژي، اقدامات آزمايشگاهي و درمان بيماري هاي قلبي – عروقي زير آشنا باشد: آريتمي هاي شايع قلبي، انفاركتوس ميوكارد، نارسايي قلبي، اختلالات دريچه اي قلب، بيماري هاي مادرزادي قلب، اندوكارديت،‌كارديوميوپاتي ها.

با اقدامات آزمايشگاهي و فراباليني در مورد بيماريهاي قلب و عروق، همراه با علايم عصبي، و تفسير آن ها آشنا باشد.

اقدامات تشخيصي، درمان و پيش گيري فشار خون بالا را توضیح دهد.

پاتوفيزيولوژي، ريسك فاكتورها و راه هاي پيشگيري از اتواسكلروز، و عوارض ايسكميك ناشي از آن را توضیح دهد.

پاتوفيزيولوژي، راه هاي پيش گيري، و اقدامات تشخيصي و درماني ترومبوز وريدهاي عمقي راتوضیح دهد.

بتواند به عنوان عضوي از گروه درماني همراه با متخصصان قلب و عروق به تشخيص بيماراني كه عوارض عصبي، و قلب و عروق توأم دارند، بپردازد

 

اهداف مهارتی:

دستيار رشته بيماري هاي مغز و اعصاب بايد در پايان دوره دستياري خود

بتواند معاينه قلب و عروق را با